Tájékoztató a konyha átszervezéséről
A konyha története
A jelenleg főzőkonyhaként üzemelő Szadai Gyermekélelmezési Szociális Étkeztetési Konyha közel 20 éve került kialakításra, az akkori igényeknek megfelelően 350 fő kiszolgálására tervezve. A 2010-2020 közötti időszakban jelentősen megnövekedett Szada lakossága az agglomerációba kiköltözők számával. Ezzel együtt járt következményként a meglévő intézmények részleges bővítése, illetve az elmúlt időszakban átadott Óvoda-Bölcsőde intézményi férőhelyek bővítése. Az eredetileg 350 fős kiszolgálási kapacitással rendelkező rendszereknek a megjelenő intézményi létszámoknak köszönhetően már közel 700 fős létszám igényeit kell ellátnia, amely sokszor meghaladja kapacitások határát. Kisebb fejlesztésekkel, eszközbeszerzésekkel, energetikai bővítésekkel a konyha próbálta a változásokat kezelni, de mára egy komolyabb bővítésre, átalakításra, felújításra lenne szükség.
Nehézségek, amire megoldást kellene találnunk
A megfelelő működtetéshez a jelenlegi főzőkönyha épületét jelentősen át kellene alakítani. Konyhatechnológust kértünk fel a pontos állapot felméréséhez és kértünk javaslatokat a NÉBIH előírásokhoz szükséges átalakításokhoz. A jelenlegi épületben a jogszabályi megfeleltetés, hatósági előírások miatt szükségessé válna a teljes elektromos hálózat és kapacitás felújítása. Szükséges a lefolyó, elvezető rendszerek, zsírfogók bontása, bővítése. A konyhai új berendezések növelését követően a gázbekötés, és a vezetékrendszerek kapacitását is növelni szükséges. Elkerülhetetlen a hőcserélő beépítése, az elszívórendszer teljes cseréje is
Diétás étkeztetést már most sem tud biztosítani a konyha, ezeket vásárolt élelmezés keretében szerezzük be jelenleg is.
A közbeszerzés hátránya
Egy ideális világban valóban úgy is működhetne az önkormányzat konyhája, hogy a legkiválóbb alapanyagokból, helyi termelőktől beszerzett termékekből készítse el az általa biztosított ételeket. Sajnos azonban a közbeszerzés -amire az önkormányzat kötelezve van az alapanyag beszerzésnél- ezt a helyzetet nem teszi lehetővé. Minden egyes felhasznált termékcsoportot közbeszereztetnünk kell, ahol a közbeszerzési szabályok szerint mindig a legalacsonyabb összeget kínáló Ajánlattevővel kell szerződést kötni, tekintve, hogy nem nagyon van lehetőség olyan feltételeket beiktatni, ami a legalacsonyabb árat súlyozni tudná. A nagyobb beszállítókkal árban a helyi kistermelők nem tudják felvenni a versenyt. A minőséget biztosítani is nehezebb így a konyhának, amelynek feladata az átvétel, az ellenőrzés, a reklamáció, dokumentálás és az alapanyagok nyomon követése beszállítókként.
Melyek azok az előnyök, amit a vásárolt élelmezéstől várunk?
Korcsoportoknak megfelelő minőségű és mennyiségű ételek biztosítása
Változatosabb étlap és nem a kötelező minimum betartása
Nagyobb választék biztosítása diétás menüben is
Friss alapanyagok biztosítása, hiszen a beszállító friss termékekkel dolgozik és nem mirelittel, illetve maga panírozza a húst vagy 100 %-os hústartamú kész terméket használ.
Mivel csak egy beszállítóval kell kapcsolatot tartanunk, ez sokkal gyorsabb visszajelzést, reagálást, változtatást tesz lehetővé
6. A szolgáltatás sokkal tervezhetőbbé válik
7. Jelentősen csökkenek a műszaki kockázatok
8. Csökken az infrastruktúra-terhelés és a karbantartási költség is
9. A szerződésbe beépítünk olyan elemeket, melyekben lehetővé teszik a minőséggel kapcsolatos elvárásaink garanciális érvényesítését
A SZK képviselőivel történt egyeztetés eredményei
A szülők kérésének megfelelően az előterjesztés lekerül a 2026. május 27-ei képviselő - testületi ülés napirendjéről. Ezt a napirendi pontot egy héttel később rendkívüli ülés keretében tárgyalja majd a testület. Ez alatt az egy hét alatt arra kértük a SZK képviselőket, hogy a megbeszélésen megosztott információkat továbbítsák a szülők felé, és küldjék el nekünk az esetlegesen felmerülő további kérdéseket, hogy ezekre is válaszolni tudjuk vagy figyelembe vehessük ezeket.
A SZK részéről már most vannak jelentkezők, akik szeptembertől folyamatosan figyelik az ételek minőségét, kóstolják azokat, és észrevételeiket megteszik az önkormányzat felé. Természetesen az önkormányzat vezetői is rendszeresen ellenőrzik majd az ételeket, a kapott visszajelzéseket, a tapasztalt esetleges minőségi kifogásokat pedig folyamatosan eljuttatják a szolgáltató felé.
Meggyőződésűnk, hogy az átállással jó minőségű és változatos közétkeztetést tudunk biztostani a szolgáltatást igénybe vevő gyerekek és felnőttek részére is. Az átállás költséghatékony és racionálisabb megoldást jelent az önkormányzat számára, de elkötelezettek vagyunk abban, hogy ezek a tényezők nem mehetnek a minőség rovására. A közétkeztetésben résztvevőkre ügyfelekként, partnerekként tekintünk, akiknek minőségi észrevételeit képviselni fogjuk.
Főzőkonyha és tálalókonyha összehasonítása
Szadai Gyermekélelmezési Szociális Étkeztetési Konyha prezentáció
Javaslat közétkeztetéssel kapcsolatos döntések meghozatalára (82/2026. sz. anyag, M1)