Pálinkás Ibolya kapta a díszpolgári címet

Székely Bertalan 1835. május 8-án született, így 2025-ben születésének 190. évfordulóját is ünnepelte Szada a május 11-i Székely-napon. Ebből az alkalomból avatták fel az önkormányzat által néhány éve megvásárolt és felújított székely-kerti régi házat, amely immár közösségi házként „él tovább”.
A református sírkertben, Székely Bertalan emlékművénél megtartott koszorúzás és megemlékezés után került sor – a bizonytalan időjárásra tekintettel a Faluházban – a díszpolgári cím és a Szadáért díjak átadására.

Fontos ember
A kitüntető díszpolgári címet ebben az évben Pálinkás Ibolyának ítélte meg a képviselő-testület.
„Pálinkás Ibolya a rendszerváltozás után megalapította és azóta is vezeti azt a Tábor alapítványt, amely a nagyközségben a közösségi, társadalmi tevékenységek végzését tűzte ki célul, és amely elsősorban a hátrányos helyzetű gyermekeket és fiatalokat támogatja. A mai napig önzetlenül és anyagi ellenszolgáltatás nélkül működteti a szadai Örömhír tábort is, mellyel sok szülő válláról veszi le a gyermekek nyári szünetben való elhelyezésének terhét. Fontos tagja a baptista egyháznak, ennek keretei között, de az egész nagyközség érdekében részt vett a Keresztény Szülői Kör, a Hajnalcsillag bábcsoport és a szadai helyismereti séták létrehozásában, és működtetésében. Bacsó Benjámin lelkésszel közösen 2022-ben megírta a Szadai Baptista Gyülekezet történetét »Száznegyven év Szadán« címmel. Az általános iskolában felelőse a baptista hittanoktatásnak. Nagy szerepe van abban, hogy az ökumené helyi szinten megvalósulhatott azáltal, hogy az Örömhír táborban minden felekezet részt vesz a munkában, illetve közös keresztény programokat is szerveznek. A Szociális Alapszolgáltatási Központ munkáját is nagyban segíti, mozgatórugója a szadai cipősdoboz-akciónak és a kárpátaljai adománygyűjtésnek. Munkásságának a határon túl is híre van. Tagja a Lepramissziónak is. Nacsa Jánosné Eszti nénitől tanult ismeretével utolsóként örökíti tovább a kosárfonás tudományát. Ha bárkinek segítségre van szüksége akár szociális, akár lelki téren, rá biztosan számíthat. Nemcsak a jó szándék, hanem a szakmai hozzáértés is vezeti ebben. Értékes és egész Szada számára hasznos tevékenységeinek megbecsülése ez a díszpolgári cím” – így indokolta az elismerést a testület.

Inspiráló
A „Szadáért” kitüntető emlékplakettet egyéni kategóriában Veréb Béla sakkedző kapta. „A sakk egy olyan rendkívül összetett és stratégiai játék, amelyben a kivételes tehetség és a szellemi felkészültség kulcsfontosságú szerepet játszik. Vannak emberek, akik nemcsak a saját életüket formálják, hanem másokét is. Akik nem csupán élnek, hanem példát mutatnak. Egy kivételes ember nem attól válik naggyá, hogy tökéletes, hanem attól, hogy képes inspirálni, kitartani és hatással lenni másokra. Az ilyen ember nemcsak a tetteiben, hanem a szívében is nagy, mert nem az határozza meg, hogy mit ért el önmagáért, hanem az, hogy mennyi mindent adott másoknak. Ezen gondolatok méltón jellemzik Veréb Bélát, aki a sakk iránt érdeklődő fiatalok felé emberséges, érzékeny és gondoskodó figyelmet közvetít.”
A „Szadáért” kitüntető emlékplakettet közösségi kategóriában Szadáért Polgárőr Egyesület kapta. A Szadáért Polgárőr Egyesület tagjai: Nagy László, Molnár András, Pálinkás Bence, Pálinkás Laura, Radványi Antal, Sleisz Tamás, Szabó György, Szabó Róbert, Szabó Tamás, Tóth Ágnes, Bakos Balázs, Baros Tamás, Boros Imre, Csiki István, Korponai Károly, Magyar Zoltán, Simicz József, Tóth Péter, Tóth Anett, Tóth Dávid, Mikó Ernő, Kiss Péter. Az egyesület vezetője: Czakó József.
„Több, mint 30 éve alakult az egyesület, de különösen az elmúlt 15 évben kimagasló munkát végeztek a bűnmegelőzés terén, tevékenysége meghatározó Szada számára. Tiszteletreméltó, hogy a polgárőrök a szabadidejük egy részét a közösségre áldozzák, mindenkor és minden körülmények között lehet számítani rájuk. Megnyugtató jelenlétükkel biztosítják a rendezvényeket, segítik a reggeli biztonságos gyalogos átkelést az iskolánál, a jelenlegi 23 fővel egész évben szervezik a járőrszolgálatot, családi életük és főállású munkájuk mellett önkéntes munkával biztosítják a település élhetőségét.” – szólt a méltatás.

Mindenkinek segít
A „Szadáért” Székely Bertalan emlékérmet egyéni kategóriában Gombai Istvánnénak ítélték oda. A közösség jól ismerheti őt, amire a méltatás is kitért. „Az 1980-as években hosszú időn keresztül vezette a szadai varrodát. Felelősségteljes munkájával hozzájárult, hogy a szadai lányok-asszonyok színvonalas munkát végezzenek és jó munkahelyi légkörben dolgozzanak. A kézimunka, a hagyományőrzés mindig is az élete része volt, tagja volt a szadai szövőkörnek, hímzései és szőnyegei ma is a házukat díszíti. A szadaiak és a környékbeliek évtizedek óta hozzá fordulnak mindenféle varrással kapcsolatos kérésükkel, amit mindig teljesít. A szadai népi együttes ruháit is szívvel-lélekkel szabja, varrja, keményíti, viaszolja, vasalja.” – ezek a gondolatok is jelezték, hogy megérdemelte az elismerést. Ugyanezt a címet a közösségi kategóriában a Szadai Népdalkörnek ítélték oda.

Jó tanárok és diákok
A „Szadáért” elismerő oklevél kitűzővel kitüntetés Burkus Krisztina és Kollárik Gábor, a Székely Bertalan Általános Iskola pedagógusai, illetve Illésné Sztraka Natália, részesíti Eszenyiné Koi Brigittát és Gróf Brigitta, a Székely Bertalan Óvoda-Bölcsőde nevelőtestületének tagjai kapták.
Ugyancsak ezt a kitüntetést kapta meg Baráth Gergely és Ivacs Máté. „A Szadai Székely Bertalan Általános Iskola 8.b. osztályos tanulói kiemelkedően szép sporteredményekkel örvendeztetik meg a szadaiak szívét. Máté és Gergő a cselgáncs sportban találták meg önmagukat. Mindketten nagy küzdők, számukra nincs lehetetlen küldetés, legyen ez a sportpályán, vagy a tanulásban. Tanáraikat, tanuláshoz való hozzáállásukkal, szorgalmukkal, tudásukkal ejtik ámulatba. Tanórákon adott megoldásaik, válaszaik alapos felkészültségükről adnak tanúbizonyságot. Mindketten udvariasak és segítőkészek. Az iskola vezetése nagyon büszke a diákok sok szép eredményére. Gergely a regionális és országos versenyeken számos érmet gyűjtött, köztük szép számmal aranyérmet is. Az iskola számára is dicsőséget jelentett a diákolimpián szerzett ezüstérme. Máté legszebben csillogó eredménye az Európa-kupa 3. helyezése, illetve a diákolimpiáról is aranyéremmel tért haza.”




















