Rendszeres kaszálás 90 ezer négyzetméteren
A Szada Nova Nonprofit Kft. zöldfelület-kezelésikoncepció alapján, tervezetten végzi már e tevékenységét. A több részből álló feladatot folyamatosan ismertetjük. Ezek közül a kaszálás a talán legkevésbé kiszámítható a változó időjárás miatt.
Míg az esőzések és két héttel a fűvágás után gondozatlannak tűnik a település, nyáron két hónap alatt se nő meg, esetleg kétméterenként egy szál parlagfű emelkedik. A kaszálással érintett lágy szárú növények folyamatos nyírása nagy, erősen tagolt területen fokozott kapacitást és erőforrás-felhasználást igénylő tevékenység a vegetációs időszakban. A legelterjedtebb pázsitfűfélék különösen az esős időszakban nőnek hirtelen, míg az invazív özöngyomok, például a parlagfű, a kínai keserűfű vagy a szolidágó a száraz hónapokban is fejlődik.
Ütemezett kaszálás
A fű és a gyomnövényzet állapotának monitorozása folyamatos és kidolgozandó részfeladat. Ennek jelentős részét a kézi robbanómotoros fűkaszán és a ráülős fűnyírón kívül szárzúzóval, rézsűkaszával felszerelt traktorral látják el a munkatársak. Az ütemezés a kaszálási tervtáblázat, a fűnövekedés és az időjárás figyelembevétele alapján történik. A füves területek gazdaságos, esztétikus kezelésében kiemelt jelentősége van a frekventáltság-funkció szerinti osztályozásnak. Így közelebb kerülünk az üzemeltetés tervezéséhez szükséges mennyiségi adatok meghatározásához. A felosztás szerint összesen 90 ezer négyzetméter kaszálásáról rendszeresen (évi 3–8 alkalommal) gondoskodik a Szada Nova. Mellékutakon, egyéb önkormányzati tulajdonú ingatlanokon csupán az inváziós növények elterjedésének megelőzését célzó kaszálás zajlik. Védett természeti területeken kezelési terv alapján történhet a kaszálás. A gyepfelületek gondozásának legfontosabb jövőbeni kihívása a gépesítés lehetőségeinek megteremtése. A szárzúzóval, rézsűkaszával, ráülős fűnyíróval gondozható felületek növekedése jelentősen csökkenti az anyagi ráfordítás mértékét, ezért a mikrodomborzat e szempontú átalakítása folyamatos feladat.
Parkfenntartás
A parkokat a fenntartás során a használat és az üzemeltetés szempontjából egy egységként kezelendő területként kell megismernünk, az elhelyezkedésük, növény- és állatviláguk, műtárgyaik állapota és egyéb hangsúlyos sajátosságaik figyelembevételével. A Szada Nova Nkft. zöldfelület-kezelési koncepciójában az alábbi területeket határozta meg park vagy parkjellegű üzemeltetési egységként: Koncz park, Székely-kert, Mélyárok park, Dobogói szabadidőpark, Szőlőhegyi szabadidőpark és a Fő tér-központ virágos és intézményi zöldfelületei.
Mivel a társaság legnagyobb dolgozói kapacitását és jelentős anyagi erőforrását igénybe vevő tevékenysége Szada zöldfelületeinek megfelelő és gazdaságos kezelése, ezért a cégvezetésnek kiemelt feladata a hatékony és tervszerű munkavégzés feltételeinek megteremtése. (Fontos hangsúlyozni, hogy a zöldfelület-kezelési tevékenység mellett a köztisztasági, építménykarbantartási és rendezvények logisztikai feladatait is végezzük területenként.)
Kihívások
A Szada Nova NKft. parkjellegű üzemeltetési egységekkel kapcsolatos teendői:
Talajvizsgálat
Helyszínrajz közművekről, mikrodomborzatról, vízfelületekről és folyásokról, műtárgyakról (határ, építmények: kerítés, utak, térfelületek, épületek, játszótér, parkberendezési tárgyak jelölése)
Botanikai feltérképezés (sorfák, parkfák, díszcserjék, sövények, örökzöld cserjék, fenyők, rózsák, kúszónövények, virágos felületek, ágyások, virágtartók, kaspók, balkonládák)
Növényvédelmi és favédelmi kiviteli terv készítése
Kertészeti részleg szakmai irányításának, betanításának megszervezése
A munkanemek, üzemeltetési egységenkénti ütemezésének kialakítása (metszés; fakivágás, telepítés, átültetés, pótlás; öntözés; növényvédelem; fűnyírás, kaszálás, gyomlálás; takarítás, lombsöprés; műtárgyak karbantartása
Gépesítés lehetőségeinek kidolgozása
Fejlesztési lehetőségekkel kapcsolatos javaslatok összegzése, tervek elkészítése
Kiültetés
A település frekventált részein elhelyezkedő ágyások, virágos felületek évelőkkel, fákkal és cserjékkel betelepítése a környezetvédelmi koncepció 3.8-as pontja és a jó hagyományok ápolásának elvárása szerint, a 2022-ben elfogadott beültetési terv alapján történt meg 2023 tavaszán, a virághagymák elültetését pedig ez év őszre terveztük be.
Boros Gábor ügyvezető